2022-től csak öko-tűztérrel építhetők új kályhák. Ezek hosszú távon olcsóbbak, gazdaságosabbak, és szebb tűzlátványt adnak, jobb kedvre derítenek. Galéria!
Komolyra fordítva a szót 2022-től új sokkal szigorúbb környezetterhelési előírások lépnek életbe az európai unióban. Mivel mi is EU tagállam vagyunk így ez ránk is vonatkozik. Tegyük félre azokat a gondolatainkat, hogy ezt betartatják majd vagy sem és gondoljunk a környezetvédelemre.
Nyugaton mielőtt egy törvény életbe lép előre gondolkoznak. Ilyen ország volt Ausztria is ahol elkezdték kifejleszteni azt a cserépkályhába való tűzteret (öko-tűzteret) ami a folyamatosan szigorodó környezetvédelmi előírásoknak eleget tud tenni. Ez nem kifejezetten egy konkrét tűztérre vonatkozott, hanem egy építési elvre, amit elneveztek “Umwelt Plus” tűztérnek, a köztudatban Öko tűztér. Erre azért volt szükség, mert a kályhák formája, kialakítása más és más, így minden tűztér méret is más. Ez gyakorlatilag egy méretezési elvet jelent, amit ha végig számolunk (végig számol helyettünk egy program) akkor be tudjuk tartani az előírást.
Pár alap dolog amit laikusként is tudni érdemes a tűztérről: Lényeges különbség egy hagyományos cserépkályhához képest, hogy nincs rostély és hamu ajtó sem, ehelyett van égéslevegő elosztó dobozunk amiből a dupla tűztérfal réseihez juttatjuk az oxigént. Így alulról nem kap huzatot a farakatunk, ezáltal nem hűtjük alulról az égésteret. A másik dolog ami miatt lényeges elhagyni a rostélyt, ha alulról nem adunk huzatot a rakatnak, akkor a hamut nem emeljük ki a kéményen keresztül a környezetbe. A másik lényeges dolog, hogy az oxigént a dupla falazaton és az azon kialakított légréseken keresztül az égéstér felső részébe juttassuk. Ennek lényege, hogy fatüzelésnél az energiatermelés 80%-át a fa 300 fok alatti elbomlásakor keletkező fagázok égetése biztosítja. Így fatüzelés esetén jórészt gáztüzelésről kell beszélnünk. Amit egy öko-tűztérrel tudunk tökéletesen keverni, így jön létre a minimális emissziós érték. A fentebb említett okokból kifolyólag jellemző még az öko-tűztérre a jóval magasabb égéstér hőmérséklet is, így az el nem égett szénhidrogének mennyisége is töredéke a hagyományos építési módhoz képest.
A fentebb leírt okokból kifolyólag egy ilyen cserépkályhában zárt ajtónál ég a láng, amit a környezetvédelem mellett a másik nagyon nagy előnynek írnék le.