Elsősorban azzal kezdeném, hogy nagyon sokat tudunk tenni a biztonságos használatért, ha a kályhánkat rendeltetés szerűen használjuk. Ezt egy későbbi bejegyzésben le is írom, hogy én mit értek ez alatt.
De elsősorban próbáljuk meg úgy használni a cserépkályhánk ahogyan azt az építője javasolta.
Ha az építő nem adott használati utasítást akár papíron akár szóban, akkor kérjünk tőle!
Robbanásveszélyes kályha
Gyakorlatilag kifejezetten robbanásveszélyes kályha nincs, ez a legtöbb esetben tévhit. A cserépkályhák 99%-ban a felhasználó hibájából adódóan robbannak fel. A robbanást általában már egy kis odafigyeléssel is el lehet kerülni. Kályha robbanás több okból fordulhat elő.
Leggyakoribb ok amikor a felhasználó nem ad oxigént az égéshez, begyújt és rácsukja az ajtót a lobogó tűzre, ilyenkor a tűztérben égő láng és füstgáz nyomása szétveti a kályhát.
Másik gyakori ok amikor Ősszel az első begyújtásokkor amikor kint még melegebb van mint a lakásban ezáltal a kéményben még nincs megfelelő huzat, ezt az ügyfél nem ellenőrzi, begyújt és jön vissza a lakásba a füst. Ilyenkor reflexből rázárják az ajtót és a végeredmény hasonló az első esethez. Ezt kétféle módon is meg lehet előzni megfelelő lélekjelenléttel. Első a füstölgő farakást fémvödörbe kiszedjük és kitesszük az udvarra ez után a kéményt előmelegítjük és újra megrakjuk a kályhát. Másik lehetőség ha azonnal a kémény tisztító ajtajánál felmelegítjük a kéményt.
Nem annyira gyakori ok, hogy a nem megfelelő faminőség miatt robban fel a kályha, de ettől is feltud. Viszont annál gyakoribb sajnos hogy vizes fával fűtenek ezáltal rongálják a kályhát kátrányozzák a járatokat, de még pont nem robban fel a kályha.
Mikor tudhatom, hogy a kályhámat át kell építeni?
Ezt egyszerű szemrevételezéssel már meg lehet állapítani a legtöbb esetben. Átrakásra érett már az a kályha, amelynél a külső csempék már esetlegesen kotyognak (mezőcsempe egy sarkát kicsit megnyomkodva mozgást észlelünk) ezután a tűztér belsejében omladozó morzsolódó töredezett samottal találkozunk. Továbbá ha a megrendelő úgy tapasztalja, hogy a kályha lényegesen hamarabb hűl ki, mint évekkel előtte.
Nem utal komoly problémára:
Ha a kályhánk fugája kirepedezik, ez bizonyos mértékben természetes dolog, mivel egy fűtőberendezés folyamatos mozgásban van. Tudom, hogy léteznek plasztikus (gumis) fugázók, de erről én mindenkit lebeszélek, mert ezek a fugázók annyira “jók”, hogy egy majdani átrakásnál a mázat is letépik.
Másik dolog amivel még kétségbeesetten szoktak hívni, de általában nem komoly probléma, ha a kályha gond nélkül működött évekig majd később megszűnt a huzat. Ez gyakran csak egy dugulásra utal a járatokban, egy takarítás után a kályhánk még évekig gond nélkül működik.